Pôvabný vintage štýl

01.10.2019

Ošumelá elegancia, zašlá krása, jemná romantika, to sú slovné spojenia, ktoré dokonalo vystihujú pôvabný vintage štýl bývania. Vintage štýl sa snaží odhaliť krásu nielen v používanom a opotrebovanom nábytku, ale aj v interiéri samotnom. Upriamuje na jeho zašlé miesta a vyzdvihuje ich. Zatiaľ čo sa v iných štýloch staré a ošúchané nahrádza, pretože sa stáva tabu, vo vintage štýle sú tieto spomínané prvky dokonalou základňou, ktorá robí interiér jedinečným.

Vintage nie je retro

Mnohí z nás si vintage štýl spájajú so štýlom retro, pretože majú spoločné vlastnosti. Oba štýly vychádzajú z minulosti, z už starších materiálov či používaného nábytku, oba štýly majú „radi“ drevené prvky. Avšak, ako sú si tieto dva štýly podobné, zároveň sú veľmi odlišné, a preto by sme si ich nemali zamieňať. Zatiaľ čo retro štýl preferuje geometrické tvary a výrazné, priam až žiariace farebné odtiene, vintage štýl sa prikláňa k romantickým kvetinovým vzorom a pastelovým farebným odtieňom. V retro štýle je každý prvok výrazný a upriamuje pozornosť priamo na seba a celok ako taký pôsobí živo. Vo vintage sa jednotlivé prvky v interiéri nádherne dopĺňajú, pôsobia upokojujúco, jemne, ale zároveň atraktívne krásne. Aj vintage štýl je farebný, ale ide skôr o pastelové, jemné a dymové farebné odtiene, akými sú: biela (F300 Camelia), jemné odtiene žltej (H392 Butter milk), staro ružovej (H417 Mezeron), modrej (J367 Mosaic), zelenej (V376 Mermaid), sivej (V447 Serpentine) a hnedej (V396 Toffee).

Vintage štýl v bielom prevedení. Interiér zariadení starším nábytkom vo vintage prevedení.

Vintage zjemňuje industriálny štýl

Páči sa vám industriálny aj vintage štýl a neviete, pre ktorý sa rozhodúť? Tak ich skombinujte. Vintage štýl mnohí spájajú s industriálnym štýlom, nádherne ho dopĺňa a zároveň zjemňuje. Oba štýly upriamujú pozornosť na prvky, ktoré sú zvyčajne nechcené. Industriál odhaľuje krásu v strohosti, akým je betón, kovové a železné konštrukcie a vintage romanticky vykresľuje krásu opotrebovaných a zošúchaných prvkov. Industriálny a vintage štýl sú ako jin a jang, zatiaľ čo industriálny štýl má mužskú energiu, vintage má ženskú energiu, takže spolu pôsobia harmonicky.

Staroromantický interiér

Dominantou vintage interiéru je drevená podlaha a drevené trámy na strope. Ak je drevená podlaha ošúchaná, o to bude váš interiér viac vintage. Nezabúdajte však drevené povrchy ošetriť. Ak chcete vyzdvihnúť ich krásu, natrite ich lakom Unica Super 60, ktorý túto krásu zvýrazní a ochráni. Steny môžu byť v odtieňoch bielej ako napr. F300 Camelia, ale aj pastelovo farebné v netradičných odtieňoch V376 Mermaid, V447 Serpentine, H417 Mezeron. Pri maľovaní stien a stropov odporúčame použiť farbu Optiva 3 Ceramic, ktorá je nielen umývateľná, ale vďaka svojmu hlbokému matného efektu zvýrazní celý vintage interiér. Ak patríte medzi milovníkov tapiet, aj tie tu nájdu svoje uplatnenie s jemnými kvetinovými vzormi alebo romantickými bordúrami.

Spálňa vo vintage štýle. Obývačka vo vintage štýle.

Ošúchaný nábytok a starožitné doplnky

Vintage nábytok aj napriek tomu, že je starý, pôsobí moderne a nadčasovo. Obľúbia si ho nielen milovníci starožitností, ale aj moderného dizajnu. Charakteristický je nábytok z masívneho dreva. Nenechajte sa odradiť prípadným poškodením, vo vintage štýle je práve toto prioritou. Ak nábytok nespĺňa svoju fukčnosť, trošku ho len zrenovujte, vráťte mu jeho učel a ošúchané miesta zvýraznite. Skúste prevetrať podkrovie chalupy vašich starých rodičov, možno tam nájdete starú komonu, truhlicu, stôl či stoličky, ktoré sú dokonalými vintage prvkami. Ak by sa vám nepáčil odtieň nábytku, môžete použiť farbu Feelings Furniture Paint v odtieňoch jemnožltej H392 Butter milk, staro ružovej H417 Mezeron, alebo modrej J367 Mosaic.

Stará modrá skrinka vo vintage štýle. Vintage dekorácie.

Buďte kreatívni, urobte si výnimočné dekorácie, ktoré v tomto štýle určite nájdu svoje miesto. Napríklad zo starého okenného rámu vytvorte obraz na fotografie, alebo ho len tak poveste na stenu ako dekoráciu. Alebo, čo by ste povedali na staré koleso z voza natreté farbou Feeling Furniture Paint v odtieni F300 Camelia alebo V396 Toffee?

Keď sa povie vintage, tak prvé čo vás napadne, bude pravdepodobne patina. Patina je v podstate opotrebovanie povrchu, ktoré je na pohľad príjemné a samotnému povrchu tak dodáva krásnu výnimočnosť. Takýto opotrebovaný povrch si môžete urobiť aj sami a to technikou patinovania, ktorá ma za cieľ vytvoriť už spomínaný ošúchaný povrch. Nebojte sa patinovania, nie je náročné, vyskušajte si to sami a vytvoríte si naozaj originálny prvok do interiéru.

Ak vintage obývačka, tak potom čalúnené kreslá, ak vintage kuchyňa, tak potom masívny drevený stôl, ak vintage kúpeľňa, tak potom vaňa na nožičkách. Ak chcete vintage štýl ešte viac zvýrazniť, nezabúdajte na mohutné sklenené, kovové alebo krištálové lustre, starožitnosti, ozdobné sošky, vázy so živými kvetmi. Vintage štýl vám zaručí, že váš interiér bude nielen priateľský k prírode, keďže využijete staré, už používané dekorácie a nábytok, ale zároveň to, že každý prvok interiéru bude unikát.

Kúpeľňa vo vintage štýle. Kuchyňa vo vintage štýle.

TIP: Aj na samotnej stene si môžete vytvoriť efekt patiny. Najskôr na stenu naneste Taika pearl paint 2027. Nechajte náter zaschnúť a potom do neho prírodnou špongiou postupne vklepávajte Feelings Effect Finish odtieň N499. V prípade potreby vlhou špongiou zjemnite a rozmažte vzor. Na záver, na zaschnutý povrch naneste striebornú glazúru Taika Stardust. Vytvoríte si jedinečnú stenu s efektom patiny, ktorá bude mať jednoducho šmrnc.

Efekt patiny na stene.

Všetky spomínané odtiene nájdete vo vzorkovníku FEEL THE COLOUR. Farebné odtiene zobrazené na monitore alebo displeji sú len orientačné a skreslené. Zadovážte si tlačený vzorkovník v našom e-shope.

Vintage odtiene.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť