Maľujeme kuchyňu

2018-02-22 00:00:00

Kuchyňa je jednou z najdôležitejších miestností v celom byte. Je miestom, kde sa pri spoločnom stole stretáva celá rodina a ako srdce domova si určite zaslúži výnimočnú pozornosť pri jej zariaďovaní. My sa dnes pozrieme na to, ako vymaľovať kuchyňu tak, aby bola podľa vašich predstáv a slúžila po celé roky.

Do kuchyne patria najmä teplé odtiene
Skúste byť odvážny a biele steny oživte farebnými odtieňmi. Práve od nich totiž závisí ako vám bude v kuchyni chutiť. Oranžová, žltá a iné teplé farby povzbudzujú chuť do jedla a aj komunikáciu pri stole. Ráno vás naštartujú do nového dňa a večer vám dodajú energiu napísať s deťmi úlohy či navariť večeru. Naopak, chladné odtiene, ako napríklad modrá, chuť do jedla tlmia.

Tak ako v ostatných miestnostiach, aj pri kuchyniach platí, že svetlé odtiene priestor opticky zväčšia, kým tmavé ho zmenšujú. Preto, ak máte radi sýte odtiene a vaša kuchyňa je malá, namaľujte ňou len jednu stenu. Takto výrazná farba vynikne ešte viac, priestor bude stále pôsobiť vzdušne a stane sa ešte zaujímavejším.Odtieňom môžete dať vyniknúť nielen v kontraste, ale ladiť ich môžete aj tón v tóne. Tento spôsob je vhodný hlavne v prepojených interiéroch, kde takto môžete oddeliť napríklad kuchyňu a obývačku.

Odtiene si vyberajte zo vzorkovníka, ktorý držíte zvislo. Na vodorovnú plochu dopadá viac svetla ako na zvislú, a tak sa vám môže stať, že zvolený odtieň bude na stene tmavší ako pri výbere. O troch jednoduchých krokoch, ako si vybrať odtieň tak, aby bol výsledok podľa očakávaní, sa dozviete tu.

Voľte umývateľnú farbu
Pri varení vzniká para a steny sa mastia viac ako v iných miestnostiach. Preto ich predtým ako začnete maľovať, umyte mydlovou vodou a nechajte uschnúť. Nezabudnite, že aj počas maľovania vás chytí hlad i smäd, a tak si všetko potrebné buď pripravte pred maľovaním alebo pozakrývajte jednotlivé plochy tak, aby ste sa k nutným veciam vedeli poľahky dostať. Ako si správne pripraviť miestnosť na maľovanie sa dozviete tu.

Pri výbere farby siahnite po umývateľných farbách. Nájdete ich napríklad medzi produktami z rodinky Feelings a Optiva. Veľmi vhodnou farbou na maľovanie kuchyne je Feelings Extra Durable a Optiva 20. Tieto farby sú tej najvyššej kvality, spĺňajú najprísnejšie ekologické kritéria a navyše odolávajú viac než 5 000 umytiam. Vydržia dlhé roky, zachovávajú si svoj odtieň a špinu zo steny jednoducho zotriete vlhkou handričkou a malým množstvom čistiaceho prostriedku. Ako si farba poradí s čokoládou či blatom sa môžete presvedčiť v tomto videu.  

Pri riedení farby sa vždy riaďte návodom. Dnešné farby je potrebné riediť len minimálne. Ak zriedite farbu viac, ako je potrebné, znižujete tým jej kryciu schopnosť a aj vlastnosti.

Tip na záver:
Ak chcete kuchyňu oživiť, premeňte časť steny na tabuľu. Vďaka tabuľovej farbe Liitu Blackboard Paint v 263 odtieňoch môže byť tabuľa úplne neviditeľná alebo naopak, môžete sa pohrať s farbami a vytvoriť z nej novú dominantu kuchyne. Vtipné či milé odklazy určite ocení celá rodina. Ak pod túto tabuľovú farbu natriete aj Magnetic, vznikne vám magnetická nástenka, na ktorej si nájdu miesto magnetky aj odkazy písane kriedou. Navyše vo farbe, akú si zvolíte. Šikovné, však?

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť