Ako maľovať kov tak, aby farba dlho vydržala pekná

2016-02-25 00:00:00

Priľnavosť farby ku kovom je vo všeobecnosti nižšia ako priľnavosť k iným povrchom. Okrem toho, kovového povrchy časom korodujú, pôsobením prostredia sa na nich vytvára hrdza, a tak je potrebné náter pravidelne obnoviť. 

Aby sme nemuseli maľovať príliš často, je dôležitý nielen výber kvalitných farieb, ale aj dobré časové rozvrhnutie a nevynechanie žiadneho dôležitého kroku.

Dôsledná príprava nadovšetko

Skôr ako začneme s maľovaním kovu, kladieme dôraz na prípravu. Aj pre maľovanie v interiéri by sme si mali vybrať pekné počasie, keďže potrebujeme zabezpečiť dôslednú ventiláciu vzduchu v miestnosti. 

Bez ohľadu na to, či maľujeme predtým nenatreté alebo natreté povrchy, najskôr by sme mali z povrchu odstrániť hrdzu a nečistoty s použitím kefy s oceľovými štetinami. Pre lepší výsledok môžeme následne použiť aj brúsny papier. Jemnú handričku namočíme v roztoku vody a špeciálneho čistiaceho prostriedku, a tak očistíme špinu, prach, vodou rozpustné soli, olej a mastnotu.  Vyčistený povrch odmastíme riedidlom alebo iným odmasťovacím prostriedkom. 

Základný antikorózny náter

Pred hlavným náterom povrch natrieme základným antikoróznym náterom. Tento náter chráni kovový povrch pred samovoľným, postupným poškodzovaním (t.j. pred koróziou), a tak predlžuje životnosť hlavného náteru. Aplikácia antikorózneho náteru v konečnom dôsledku šetrí našu energiu a peniaze.

Najvhodnejší produkt vyberáme v závislosti od druhu kovového materiálu, keďže nie všetky farby sú univerzálne použiteľné. V našej ponuke nájdete okrem iného rýchloschnúcu antikoróznu základnú farbu Rostex Super. Rostex Super je rýchloschnúca antikorózna farba, ktorá vyschne už za 10 minút a je pretierateľná už po jednej hodine. Patrí k najžiadanejším farbám, ktoré predávame.

V ideálnom prípade by sme mali aplikovať až dve vrstvy antikorózneho náteru, pričom každá z nich musí poriadne vyschnúť.

Hlavný náter podľa povrchu

Približne po dvanástich hodinách môžeme naniesť hlavný náter. Ak maľujeme kovový nábytok, môžete si vybrať farbu Feelings Furniture Paint v atraktívnych odtieňoch.

Na ozdobu kovových zábradlí, kľučiek alebo drobnú úpravu kovových povrchov je vhodná farba Miranol Decorative paint v zlatom, striebornom a medenom odtieni.

Na dvierka krbov, rúru na pečenie alebo iné horúce kovové povrchy použijeme silikónovú farbu Termal Black Silicone Paint. Odoláva teplotám až 400 °C suchého tepla.

Teplotám až do žiaru ocele odolá farba Termal Aluminium Paint.

Na kovové zárubne či vnútorné okenné rámy je vhodná farba Miranol. Miranol sa môže použiť v exteriéri aj v interiéri. Táto farba je vysoko lesklá, čo nemusí vyhovovať vašim potrebám. Pre všetkých, ktorí majú záujem o exkluzívnejšie farby, použiteľné v exteriéri aj interiéri, odporúčame farbu Unica enamel, ktorá je  vhodná na kov, drevo i plasty.

Len exteriérové použitie má farba Panssarimaali, ktorá slúži na maľovanie plechových striech, odkvapov, zábradlí a rôznych oceľových konštrukcií. Panssarimaali obsahuje aktívne antikorózne pigmenty. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči chemickým látkam aj poveternostným podmienkam. 

Maľovanie kovových povrchov sa môže zdať na prvý pohľad náročné. Ak však k nemu budete pristupovať zodpovedne, vyberiete si správnu farbu, môžete sa dlhé roky tešiť z dobre vykonanej práce.
 

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť