Pekne a lacno vymaľované steny s Finkolorou

2016-11-27 00:00:00

S troškou šikovnosti si izbu v dome či v byte zvládne vymaľovať každý sám a to aj za prijateľnú cenu. Vyskúšajte Finkoloru Color oteruvzdornú interiérovú farbu v 16-tich hotových odtieňoch. Vykúzliť si takúto stenu zvládnete úplne hravo. Povieme vám ako na to.

Budete potrebovať:

Potrebné množstvo farby

Ako prvé, zistite koľko farby z jednotlivých odtieňov budete potrebovať. Pomôcť vám pri tom môže náš Poradca pri výbere farby, do ktorého keď zadáte plochu v metroch štvorcových, vypočíta potrebné množstvo farby za vás.

Nezabudnite, aplikovať budete 2 nátery na každý odtieň, takže všetko je potrebné vynásobiť dvoma. Praktická výdatnosť však bude závisieť od viacerých faktorov, ako je savosť povrchu, jeho drsnosť či aplikačná metóda.

Príprava steny

Všetky nerovnosti na stene (diery po klincoch, odtrhnuté rohy a pod.) vyspravte. Najskôr nerovnosti vyčistite, prípadne zbrúste a odstráňte prach po brúsení. Potom naneste špachtľou tmel  a nechajte uschnúť. Po uschnutí zbrúste a odstráňte prach po brúsení. Ak je stena príliš špinavá a mastná, je potrebné ju umyť roztokom mydla a teplej vody, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt a mikroorganizmov (kuchyne, kúpeľne). Odlupujúcu farbu treba zo steny „zoškriabať“. Tmelom vyhlaďte nerovnosti. Vhodné sú akrylátové tmely a stierkovacie hmoty. Ak je na stene pleseň, treba ju odstrániť a miesto nastriekať protiplesňovým prostriedkom a nechať dôkladne vysušiť.

Príprava steny je jedným z najdôležitejších krokov. Od nej bude závisieť konečný efekt. Ak tento krok podceníte, ďalšie kroky nedokonalosti len zvýraznia.

Základovanie a natieranie steny

Pomocou fólie a samolepiacej pásky zakryte všetko, čo nemá byť natierané, t.j. podlahy, okná, nábytok, dvere, svietidlá, zásuvky, zárubne a pod. Fólia nesmie byť úplne napnutá, mohla by sa odliepať. Potom páskou olepte všetky ohraničenia jedného odtieňa (v našom prípade sokel a krb musia byť samostatne olepené).

Stenu napenetrujte, čím docielite rovnomernosť povrchu, čo sa týka savosti a zabezpečíte, aby farba dobre priľnula k povrchu. Teplota vzduchu a povrchu by mala byť pri natieraní najmenej +5°C a relatívna vlhkosť vzduchu nižšia ako 80% počas natierania a schnutia. Čerstvá omietka alebo holý betón môžu byť natierané až po 4 týždňoch zretia. Pred použitím farbu dôkladne premiešajte. Aplikujte štetcom, valčekom alebo pneumatickým striekacím  zariadením. Farbu nie je potrebné riediť, prvý náter je dovolené základovať  farbou zriedenou  do 20% s vodou. Aplikujte 2 nátery. Do farby nepridávajte vápno alebo kriedu. Povrch bude zaschnutý po 2 hod., pretierajte po 4 hodinách.

Štetce a valčeky umývajte vodou a mydlom. Odporúčame počas prestávok v práci vkladať náradie do igelitovej tašky, aby nestvrdo. Pri odtrhávaní pások zo steny si dajte pozor. Investujte radšej do kvalitnejšej. Páska by mala byť odstránená po natieraní, ešte pred zaschnutím farby. Ak chceme docieliť čistý povrch, prejdeme nožom na tapety pozdĺž hranice farby a pásky, takto sa farba nebude odlupovať pri odlepovaní pásky.

Po ukončení práce miestnosť aspoň deň vetrajte, kým pary nevyprchajú. Potom bude vhodná na používanie.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť