Čo a ako natierať exteriérovými farbami?

16.07.2018

Farby a laky pomáhajú tak konzervovať natreté materiály, ako aj zvýrazniť rozličnou farebnosťou ich estetickú hodnotu. Pri výbere vhodnej farby často rozhoduje cena, tá však priamo úmerne ovplyvňuje aj kvalitu a životnosť farby. To, čo ničí vytvorené hodnoty, sú zvetrávanie, oxidácia a hnilobné procesy. Drevo, kovy, betónové povrchy alebo fasády potrebujú pre svoju dlhú životnosť pravidelnú starostlivosť. Tú im možno zabezpečiť vytvorením ochranného filmu, ktorý ich dokáže na dlhé roky zakonzervovať tak, aby si uchovali pôvodné vlastnosti. V ideálnom prípade potom stačí náter len obnoviť.

Jednou z renomovaných značiek na trhu s náterovými hmotami je škandinávska TIKKURILA s vyše 150-ročnou tradíciou. Okrem interiérových farieb, lakov a dekoratívnych produktov sa TIKKURILA špecializuje aj na exteriérové nátery určené na drevo, fasády a kovové povrchy.

Natieranie zábradlia štetcom.     Natieranie dreveného zábradlia.

 

Na čo dbať pri výbere vhodného náteru?

Materiály v exteriéri  degradujú vplyvom vlhkosti a UV žiarenia. Ich pôsobenie sa dá obmedziť aplikáciou vhodného ochranného náteru. Každý z povrchov sa znehodnocuje odlišným spôsobom - kým železo hrdzavie, drevo hnije, omietky, betón i tehly sa  rozpadávajú. Aby ste nemuseli investovať nemalé peniaze do ich náhrady, je ekonomicky výhodnejšie chrániť ich vhodným náterom.

Pri voľbe správneho náteru je dôležité rozlišovať v prvom rade materiál, ktorý sa chystáte ošetriť, a poznať poveternostné podmienky. Pri rozhodovaní by sa tiež nemalo zabúdať na základné vlastnosti samotnej farby, ako dĺžka schnutia, spôsob nanášania a konečný vzhľad náteru.

Samotný výber vo veľkej miere ovplyvňuje cena, tá úzko súvisí so životnosťou náteru. Kvalitnejšie farby bývajú síce drahšie, ale v konečnom dôsledku pri ich správnej aplikácii vydržia oveľa dlhšie než lacné alternatívy, ktoré po krátkom čase začnú vplyvom premenlivého počasia degradovať a lúpať sa. Kým lacnú farbu budete musieť po dvoch-troch rokoch znova obnovovať, kvalitnejšia a o niečo drahšia vydrží desať rokov i viac. Hoci pri lacnejšej náhrade ušetríte peniaze, do opätovnej obnovy budete musieť opäť vložiť čas a energiu, nehovoriac o vplyve na životné prostredie.

Ktorý z desiatok náterov je ten najvhodnejší?

Jednotlivé náterové hmoty sa líšia svojimi vlastnosťami, primárna nie je len ich krycia schopnosť. Dĺžka schnutia a spôsob riedenia sú tými základnými charakteristikami, netreba však zabúdať tiež na nasiakavosť a s ňou súvisiacu impregnáciu, paropriepustnosť pri fasádnych farbách a pri kovoch aj antikorozívnu ochranu. Podstatná je tiež mechanická odolnosť náteru.

Existuje viacero druhov exteriérových náterov, či už sú to akrylátové, alkyduretánové, epoxidové alebo nitroceluózové, patria sem aj olejové polyuretánové, syntetické a ďalšie. Vyznať sa v nich a vybrať ten správny náter vôbec nie je jednoduché. Nechajte si preto poradiť od odborníkov.  Okrem už pripravených a naplechovkovaných náterov sú dostupné tiež miešané farby. Vyrábajú sa pridávaním pigmentov do bázy. Výhodou je, že si vyberiete farbu podľa vzorníka a necháte si namiešať presne toľko farebného náteru, koľko potrebujete, bez toho, aby ste preplácali za nevyužitú farbu.

Ako pripraviť povrch na farbenie?

Základom kvalitného a trvácneho náteru je čistý podklad. Drevo, plech či fasádu treba v prvom rade zbaviť prachu, nečistôt, mastnoty alebo odstrániť starú, zvetranú alebo vydutú farbu.  Na odstránenie starej farby možno použiť pri kovových povrchoch drôtenú kefu s mosadznými štetinami a zvyšok dočistiť brúsnym papierom. Praktickejšie je veľké plochy opracovať elektrickou brúskou a problematické miesta dokončiť mechanicky. Takto očistený povrch ešte treba utrieť, prípadne umyť saponátom. Tam, kde už úradovala korózia vo veľkom, sa žiada exponované miesta prebrúsiť a použiť antikorózny náter aspoň v dvoch vrstvách. Pozinkované kovy by mali byť istý čas vystavené vplyvu prostredia, pretože zinok je sám o sebe ochrannou vrstvou. Farba sa z neho začne ľahko odlupovať, a tak treba použiť buď špeciálnu farbu na pozink, alebo nechať prirodzene pozinkovanú vrstvu zoxidovať a až potom aplikovať náter, ktorý predĺži životnosť plotu alebo konštrukcie.

Čistenie dreveného plota.

Stará farba z dreva sa dá odstrániť opaľovaním a zoškrabávaním špachtľou, alebo je praktickejšie opäť použiť elektrickú brúsku a takto očistený povrch len zbaviť prachu. Pri impregnačných olejových náteroch stačí povrch dreva zbaviť nečistôt a nechať vyschnúť. Pri nasiakavých povrchoch je vhodné použiť  penetračný náter, vďaka ktorému zabezpečíte dokonalú priľnavosť farby k podkladu.

Farba náteru rozhoduje, ale nie je prvoradá 

Farby svojím symbolickým a kultúrnym významom vplývajú nielen na duševnú pohodu, ale aj optickú súdržnosť s okolitým priestorom. Pri výbere farby by ste sa mali orientovať podľa priestoru, kde sa natieraný objekt nachádza. Farebnosť ovplyvňuje intenzita aj uhol dopadajúceho svetla, podľa nich sa vnímanie farby môže meniť od svetlejšej až po tmavú.

Najčastejšie používané farby sú hnedá, zelená, červená, modrá, žltá, strieborná, biela. Toto spektrum rozširuje ešte množstvo ich kombinácií a farebných odtieňov. S voľbou farby budete mať isté očakávania, ktoré sa nevhodným typom náteru na nekompatibilný povrch nemusia naplniť. Nemusíte byť expert na všetky druhy farieb, aby ste vybrali tú správnu farbu. Treba vnímať najmä okolie a prirodzené prírodné farby, aby vybraná farba nepôsobila extrémne rušivo.

Valček alebo štetka? Dá sa nanášať aj striekacou pištoľou

Samotné farbenie sa dá realizovať viacerými spôsobmi. Štetce a valčeky sú najdostupnejšie. Veľmi praktické a rýchle je aj nástrekové nanášanie farby. Dĺžka vlasu štetca by mala zodpovedať povrchu, na ktorý budete náter nanášať, štetec je najpraktickejší pri používaní olejových farieb. Pre členité a nerovné povrchy je praktický dlhý vlas, ktorý prenikne do všetkých nerovností. Na rovné a hladké plochy sa vyplatí použiť valček. Praktické je používanie striekacej pištole, zvládnete s ňou naniesť  farbu na veľké plochy v krátkom čase. Farba musí byť dostatočne zriedená, prípadne špeciálne namiešaná pre tento spôsob nanášania, aby sa neupchávali trisky pištole. Prácu pri nanášaní farby môže sťažiť vietor, ktorý môže čiastočky farby odnášať a vy spotrebujete viac farby.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť