Ako vymaľovať podľa psychológie farieb

11.01.2018

Okrem estetického dojmu by sme si mali uvedomiť, že farby majú schopnosť stimulovať naše pocity. Dokážu navodiť atmosféru pohody, povzbudiť našu tvorivosť a ovplyvňovať mnohé emócie, ktoré práve prežívame. A tak by sme sa pri maľovaní nášho domova mali inšpirovať poznatkami z psychológie farieb.Toto je technika, ktorej sa pridŕžajú špičkoví interiéroví dizajnéri. My vám v tomto článku poradíme, ako si vymaľovať aj bez pomoci profesionála.

Podľa psychológie farieb sú do manželskej spálne ideálne odtiene oranžovej, ktoré navodzujú pocity jednoty a spolupráce. Rovnako vhodné sú odtiene ružovej, ktoré majú relaxačné účinky a sú v našej kultúre tradične spájané s romantickou láskou.

Interiér v oranžovej farbe.

Do detskej izby odporúčame zvoliť odtiene modrej, ktoré  pôsobia relaxačne, a tak pomáhajú upokojiť našich najmenších po náročnom dni plnom podnetov. Zelená je taktiež dobrá voľba, pretože evokuje prírodu, znižuje stres a pozitívne ovplyvňuje kreativitu.

Detská izba v zelenej farbe.

Pri zariaďovaní izby tínedžerov by sme taktiež mali siahnuť po modrej, vďaka jej upokojujúcim účinkom, zaujímavá je tiež fialová, ktorá vie vyvolať pocity pohody a súčasne stimuluje tvorivosť.

Pre obývačku, kuchyňu a jedáleň sú najvhodnejšie teplé farby. Teplé farby uľahčujú spolužitie s inými, navodzujú pocity radosti a optimizmu. Krásne môžu na našich stenách vyznieť odtiene žltej, nemusia byť ani veľmi výrazné. Sú vhodné aj do menšej miestnosti, pretože ju pekne presvetlia. Výrazné odtiene žltej a červenej sú príliš stimulujúce, a tak ich odporúčame používať s mierou. Môžete napríklad takouto farbou namaľovať jednu stenu. Červená stimuluje chuť do jedla a aktivitu, ale keď sa v interiéri používa prehnane, môže vyvolať až agresivitu.

Kuchyňa v žltej farbe.

Do kúpeľne a pracovne sa hodia studené farby, najmä varianty modrej a bielej. Obe tieto farby vyjadrujú čistotu a súčasne stimulujú intelekt. Studené farby taktiež pozitívne ovplyvňujú našu schopnosť sústrediť sa. Ak si želáte, aby výsledný dojem nebol príliš chladný, môžete ich doplniť napríklad výraznejšou bordúrou v teplých farbách.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť