Ako si správne vymaľovať "nové" steny a stropy

12.11.2018

Postavili ste si domček, kde je potrebné vymaľovať? Alebo rekonštruujete Váš príbytok a naniesli ste nové omietky? Tak tento článok je pre Vás ušitý na mieru. Určite sa pýtate ako vymaľovať aby to bolo správne, krásne a dlho vydržalo. Nie je to nič zložité, stačí len dodržať isté zásady. Poďme teda na to postupne.

Nové steny potrebujú vydýchnuť

Po nanesení omietky je potrebné nechať steny „dozrieť“ aspoň mesiac. Ak by ste farbu nanášali skôr, môže sa stať, že by sa farba začala odlupovať, alebo by na stenách vznikali fľaky. A to určite nechcete, tak len treba byť trpezlivý.

Ochrana a príprava

Podlahu zakryte fóliou, oblepte si páskou okná a zárubne. Určite by ste nechceli po maľovaní stráviť čas ešte aj umývaním fľakov od farby. Takto len jednoducho a rýchlo odstránite pásku a fóliu. Pripravte si náradie: predlžovaciu tyč Anza, štetce, valce, vaničky, penetrák a farbu. Ak chcete farbu s výbornými krycími vlastnosťami a hlbokým matným efektom, k dispozícii máte oteruvzdornú farbu Finkolora Essence, alebo umývateľnú farbu Tikkurila Optiva 3 Ceramic. Benefitom oteruvzdornej farby Finkolora Essence je nádherná vonia po broskyniach a benefitom umývateľnej farby Optiva 3 Ceramic je najmä to, že je odporúčaná pre alergikov.

Penetrácia

Ešte predtým než sa vrhnete na miešanie farby, siahnite po Finkolora Wall Primer. Ide o
vodou riediteľný extra koncentrovaný hĺbkový penetračný náter na steny, stropy a podlahy pre interiér a exteriér. Určený je k zjednoteniu podkladu a spevneniu omietok. Natieraný povrch musí byť suchý, teplota vzduchu, povrchu a penetráku by počas aplikácie a schnutia nemala klesnúť pod +4°C a vystúpiť nad 30°C. Môžete ho nanášať štetcom, valcom alebo striekaním. Predpísané je riedenie 1:19, ale účinný je pri vyššom riedení, tak z 1 litra natriete viac ako 200 m2 plochy.

Pásový náter

Pásový náter predstavuje nanášanie farby na všetky rohy a hrany v miestnosti. Ešte predtým než horlivo začnete maľovať samotný strop a steny, nezabúdajte na tento náter. Najmä pri nových omietkach je veľmi dôležitý. Farbu nanášajte štetcom do stratena.

Aplikácia pásového náteru Pásový náter - detail

Prvá vrstva

Po pásovom nátere nasleduje maľovanie stropu a stien. Na uľahčenie práce použite predlžovaciu tyč Anza, na ktorú len jednoducho zacvaknete valec s rámom Anza. Pri strope prvý náter aplikujte smerom k oknu. Steny natierajte zhora na dol. Postupujte postupne, valcom prejdite dané miesto aj viac krát.

Aplikácia farby Finkolora Essence na strop. Aplikácia farby Finkolora Essence na steny.

Druhá vrstva

Interval medzi aplikáciou následných náterov musí byť najmenej 4 hodiny. Pri nižších teplotách a vyššej vlhkosti vzduchu môže byť dlhšia doba medzi aplikáciou. Opäť začnite s nanášaním farby na strop. Tentoraz aplikujte farbu kolmo na prvý náter. Farbu na steny nanášate rovnako ako pri prvej vrstve. Na záver ešte štetcom opravíte malé nedostatky, a už len nechať vyschnúť.

Aplikácia druhého náteru Finkolora Essence na strop. Aplikácia druhého náteru Finkolora Essence na steny.

Finkolora Essence/ Tikkurila Optiva 3 Ceramic výborne prekryla povrch už po druhom nátere. Ak by ste s vzhľadom neboli spokojný, aplikujte tretiu vrstvu.

Interiér vymaľovaní farbou Finkolora Essence.

TIP

Pozornosť venujte aj ťažko dostupným miestam, ako je okno, priestor okolo zárubne a pod. Na uľahčenie práce, veľký valec nahraďte mini valcom alebo použite štetec.

Maľovanie okolo okien a ťažko dostupných miest.

Nezabúdajte na náradie

Po dokončení práce, nezabúdajte na náradie, štetce a valce si dôkladne umyte. Ak neviete ako sa o náradie správne postarať, odporúčame Vám článok "DOMAĽOVALI STE? TAKTO SA POSTARAJTE O VALČEKY A ŠTETCE" 

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť