Ako ochrániť nábytok počas maľovania

2016-03-15 00:00:00

Pozostáva z dôkladnej prípravy, ochrany nábytku, maľovania, prípadného opravovania nedostatkov a často zĺhavého upratovania.

Vypratanie priestoru

Nezáleží na tom, akú miestnosť maľujeme, na úvod by sme z nej mali odniesť všetok nábytok, ktorý je možné premiestniť. Takto vytvoríme pracovný priestor, v ktorom sa môžeme s ľahkosťou pohybovať. Ak nemáme možnosť nábytok premiestniť, zoskupíme ho v strede miestnosti a zakryjeme igelitovými fóliami. Tento spôsob ochrany je jednoduchý a ekonomický. Nezabudnite taktiež zvesiť  všetky obrazy a odmontovať svietidlá. 

Dôsledná ochrana zariadenia miestnosti

Podlaha si zaslúži osobitnú pozornosť, keďže jej obvykle nehrozí len znečistenie, ale aj poškodenie. Ak sa okrem upratovania nechceme po maľovaní trápiť aj spôsobenými škodami, mali by sme ju kompletne pokryť  vlnitým papierom alebo hrubšou  igelitovou fóliou. Vlnitý papier odporúčame vzhľadom na odolnosť.  Nielen chráni pred znečistením, ale aj tlmí nárazy. Ochranné vrstvy môžeme pripevniť ku stene lepiacou/krepovou páskou.

Okrem nábytku by sme nemali zabúdať na ochranu zárubní, prahov dverí a okien.  Na tento účel môžeme použiť maskovacie krepové pásky. Sú k dispozícii v rôznych rozmeroch. Sú odolné voči farbám a rozpúšťadlám. Pozor, nie všetky sú univerzálne vhodné na akékoľvek povrchy. Vo väčšine prípadov je potrebné ich odlepiť do 24 hodín, aby sa zabránilo priľnutiu lepidla k povrchu a následnému poškodeniu. Pokiaľ ide o zabezpečenie okien, mali by sme si uvedomiť, že ich treba ochrániť pred farbou, ale mali by byť otvorené kvôli ventilácii vzduchu.

Zabezpečiť treba tiež radiátory a iné výhrevné telesá. Vzhľadom na skutočnosť, že produkujú teplo, si musíme dávať pozor na to, ako ich zakryjeme, aby nedochádzalo k požiarom. Ak je to možné, mali by sme ich dočasne odpojiť. V takomto prípade ich taktiež môžeme zakryť novinami, fóliou a lepiacimi páskami. 

Nesmieme zabudnúť ani na elektrické zásuvky alebo sieťové a elektrické káble. V ideálnom prípade by sme ich mali odpojiť od prívodu elektrickej energie. Postačí jednoduché vypnutie poistiek. V takomto prípade nám na ochranu postačia krepové maskovacie pásky. Za predpokladu, že vieme zásuvky odmontovať, dosiahneme pri maľovaní precíznejší výsledok.  Ak odpojenie od prívodu elektriny nie je možné, odporúčame siahnuť po elektrotechnických izolačných páskach.

Maľovanie styčných plôch

Ak maľujeme plochy, ktoré sa dotýkajú, viacerými odtieňmi, opäť siahneme po maskovacích krepových páskach. Najskôr vymaľujeme jednu plochu, pričom druhá zostáva zakrytá páskou. Hneď ako farba vyschne, prekryjeme páskou namaľovanú plochu a pokračujeme v maľovaní styčnej plochy. Variabilita rozmerov krepových pások nám umožňuje precízne maľovanie.

Ochranu nábytku by sme rozhodne nemali zanedbať. Prevencia je z časového aj finančného hľadiska oveľa efektívnejšia ako následné odstraňovanie prípadných poškodení vybavenia domácnosti.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť