3 najdôležitejšie zásady pri výbere odtieňa

17.02.2017

Na naše vnímanie farieb vplýva nielen veľkosť farebného povrchu, typ farby, ale aj kvalita a množstvo svetla a aj to, ako povrch odráža svetlo. Okrem toho, súhra medzi rôznymi farebnými odtieňmi môže tiež zmeniť naše vnímanie farieb a to niekedy priam dramaticky.

1. Pozor na osvetlenie

Pri výbere vhodných farebných odtieňov je nutné mať na pamäti kvalitu a množstvo svetelných zdrojov v miestnosti. Každé svetlo prenikajúce do priestoru totiž výrazne zmení farby v interiéri.

V súčasnosti tvoria väčšinu vnútorných osvetlení žiarovky a svetlo z nich je žltkasté. Z tohto dôvodu vnímame napr. modré odtiene ako špinavé a jednotvárne. Na druhej strane, žlté, oranžové a červenkasté odtiene zvyčajne vyzerajú vo svetle žiaroviek dobre.

Ďalším častým osvetlením sú kompaktné žiarivky. Ich veľkou výhodou je nízka spotreba energie. Z hľadiska vnímania farieb sú však veľmi problematické. Ich spektrálne rozloženie je nerovnomerné, a preto sa farby stien môže javiť úplne inak ako pri dennom svetle.

S ohľadom na vnímanie farieb, najlepšie sú lampy, ktoré imitujú denné svetlo. Vzhľadom na rôzne druhy svetelných zdrojov, odporúčame si farebné odtiene prezerať v podmienkach, v ktorých budú skutočne použité.

vzorky vo svetle žiarovky                 vzorky vo svetle žiarivky                 vzorky v dennom svetle

vzorky vo svetle žiarovky                                                                   vzorky vo svetle žiarivky                                                                    vzorky v dennom svetle

2. Voľte svetlejšie odtiene

Na pamäti by ste mali mať aj fakt, že vzorky vo vzorkovníku sú umiestnené na bielom papierovom podklade. Preto sa na nich aj svetlejšie odtiene javia ako pomerne pestré. V miestnosti však už odtiene nebudú umiestnené na bielom podklade a svetlejšie odtiene budú preto na stene pôsobiť ešte jemnejšie.

Oproti tomu zas, tmavšie odtiene na stenách získajú novú silu a to najmä pri aplikácii na väčšie plochy. Častým kameňom úrazu sú napríklad žlté a oranžové odtiene. Ak ste sa už rozhodli pre jeden z nich, vyberte si o čosi svetlejší odtieň, než je váš vyvolený.

3. Vzorky porovnávajte zvislo

Pri výbere odtieňa si zákazníci vzorky často prezerajú na vodorovnej ploche stola. Avšak, výsledná farba bude aplikovaná na ploche zvislej. Keďže na vodorovnú plochu dopadá viac svetla ako na zvislú, farebné odtiene sa môžu odlišovať. Vzorky by mali byť preto porovnávané v zvislých polohách.

A ak chcete mať absolútna istotu o konečnom výsledku, odtieň otestujte na dostatočne veľkej ploche steny.

FOTO: Tikkurila, Pekka Vainonen and Martti Järvi

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť