Ošetrenie drevenej terasy

03.06.2019

Terasa je nádherným doplnkom rodinného domu. Spája ho so záhradkou, je miestom pre večerné posedenia s priateľmi, priestorom na oddych po dlhom pracovnom dni. Pohodlná záhradná sedačka na terase, teplé slnečné lúče a môžete oddychovať. Túžite po drevenej terase, ale obávate sa, že starostlivosť bude ťažká a náročná? Zvolením správneho oleja a správneho náradia, ošetrenie terasy bude nielen dôkladné, ale aj jednoduché a zvládnete to hravo aj sami.

Drevená terasa

Terasové náradie

Terasové náradie od švédskej spoločnosti Anza je mimoriadne vhodné na natieranie pigmentovaných olejov, moridiel a lazúr na drevo. Zabraňuje nevzhľadnému prekrývaniu. Široká podložka robí prácu rýchlejšie a poskytuje lepší výsledok ako valček. V prípade opotrebenia je možné hlavicu vymeniť, a teda nie je potrebné kupovať celé nové terasové náradie, ale stačí si len zabezpečiť novú náhradnú hlavicu. Terasové náradie je možné nasadiť na predlžovaciu tyč, ktorá nielen uľahčuje a urýchľuje prácu, ale keďže sa nemusíte krčiť, nezaťažíte chrbticu. Spoj medzi hlavicou a tyčou je dokonale pevný a časom sa jeho sila nemení. Na predlžovaciu tyč je možné nasadiť aj štetec, ktorým sa ľahko dostanete do ťažšie dostupných miest či hlbších špár.

Nasadenie štetca a valca na predlžovaciu tyč ANZA.

Olej na drevo

Rozpúšťadlový olej Valtti Wood Oil od fínskej spoločnosti Tikkurila obsahuje vosk a je určený na drevo v exteriéri. Tento olej je vhodný na nové, alebo predtým olejom ošetrené drevo na vonkajšie použitie, taktiež pre tvrdé, tepelne upravené, impregnované a neošetrené drevo. Odporúčame tónovanie výrobku, pretože poskytne lepšiu poveternostnú ochranu ako bezfarebný výrobok. Okrem terasy je možné ho aplikovať na záhradný nábytok, schody, ploty, zábradlia, kryté balkóny a pod. Valtti Wood Oil chráni drevo voči vplyvom počasia a nečistotám.

Valtti Wood Oil, tradičný olej na drevo v exteriéri.

Postup

Povrch, ktorý má byť natieraný musí byť suchý. Pred aplikáciou oleja je potrebné povrch očistiť od nečistôt a prachu. V prípade potreby umyte povrch s Tikkurila Homeenpoisto (odstraňovač plesní). Pred aplikáciou a počas použitia Valtti Wood Oil dôkladne premiešajte. Naneste olej štetcom alebo terasovým náradím plynule tak, aby sa olej vstrebával do dreva rovnomerne. Aby nedochádzalo k prekrývaniu farby, aplikujte súvislé vrstvy pozdĺž celého povrchu rovnomerne plynulými pohybmi. Okamžite zotrite prebytočný olej. Po aplikácii oleja bude ošetrené drevo mierne tmavšie. Údržbu vykonávajte podľa potreby. Povrchy vystavené poveternostným vplyvom si môžu vyžadovať údržbu minimálne raz, ideálne dvakrát ročne.

Ošetrenie terasy olejom Valtti Wood Oil terasovým náradím Anza. Aplikácia Valtti Wood Oil štetcom na predlžovacej tyči Anza.

Ako ošetriť drevenú terasu s Anza náradím a Tikkurila Valtti Wood Oil si môžete pozrieť aj v našich videách:

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť