Maľujte kvalitne a rýchlo - s kvalitnou maliarskou výbavou

04.09.2018

Výber farby

Užitočným nástrojom, ktorý minimalizuje vaše náklady, je Poradca pri výbere farby, ktorý vám v závislosti od povrchu, plochy a materiálu ponúkne alternatívy produktov v rôznej cenovej hladine a súčasne nám odporučí, koľko balení farby zakúpiť. S kvalitnými farbami od spoločnosti Tikkurila sa maľuje ľahšie.

Maľovanie štetcom Anza.

Výber náradia

Ak už máme vybratú farbu, ktorá vyhovuje našim predstavám, potrebujeme maliarske náradie, ktorým farby nanesieme. Farbu si rozmiešame vo vedre na farbu. Maliarske valčeky sú pri maľovaní v interiéri efektívnejšie ako štetce, pretože umožňujú úhľadnejšie maľovanie. Naopak, štetce sú potrebné pri maľovaní detailov, maľujeme nimi v tesnej blízkosti elektrických zásuviek, vypínačov, parapetných dosiek či dverí. Nemenej potrebnou súčasťou maliarskej výbavy sú aj stieracie mriežky, o ktoré valčeky otrieme, aby nám farba nekvapkala. Zíde sa nám aj dostatok maskovacej maliarskej pásky, ktorou pozorne prelepíme styčné plochy. Nesmieme zabudnúť ani na ochranné rukavice.

Ktoré valčeky sú najvhodnejšie?

Komplikované povrchy je vhodné maľovať kratším valčekom. Kratší valček (10 cm) by sme mali použiť aj v okolí maskovacej pásky. Je možné zakúpiť tiež špeciálne rohové valčeky, ktoré sú ideálne na maľovanie rohov. Ak sa rozhodneme nezakúpiť si ich, postačia nám aj kratšie valčeky. Na väčšie plochy je vhodný štandardný valček (27cm). 

Pokiaľ ide o dĺžku vlasu, valčeky s kratším vlasom sú ideálne na hladké povrchy. Pri maľovaní valčekom s dlhším vlasom by sme mali byť opatrní a valček otrieť o stieraciu mriežku, aby sme na stene nezanechali neželanú textúru. Na kratšie valčeky nepotrebujeme stieraciu mriežku, po namočení do farby ich necháme odkvapkať a prebytočnú farbu odstránime otretím vo vaničke na farbu.

Mali by sme zvážiť aj dĺžku držiaku na valček. Ak si zakúpime dlhšie držiaky, budeme si menej namáhať ramená. Ak maľujeme strop, valček pripevníme na teleskopickú tyč.

Maľovanie valcom Anza.

Striekacie pištole

Osobitným fenoménom sú striekacie pištole. Kým pri maľovaní valčekmi a štetcami musíme hodiny čakať, aby sme mohli naniesť druhý náter, striekacie pištole ponúkajú úsporu času. Pri obnove bielej farby alebo nanášaní pastelových odtieňov stačí želaný povrch raz nastriekať. Sýtejšie farby si vyžadujú dve vrstvy. 

Zásadou pri používaní striekacej pištole je, že tryska musí vždy smerovať kolmo na stenu. Je vhodná na komplikované povrchy, akými sú vodovodné potrubia či radiátory.

Umytie náradia

Aby sme mohli maliarske náradie opätovne použiť, a tak predišli zbytočným výdavkom pri ďalšom maľovaní, je potrebné všetky valčeky, štetce, stierky, vaničky aj striekacie pištole dôkladne umyť vhodným čističom náradia v závislosti od druhu farby.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť