Ako maľovať s fosforeskujúcou Taikou Glow

2016-03-07 00:00:00

Tento špeciálny vodourediteľný lak svietiaci v tme patrí medzi veľmi obľúbené produkty značky Tikkurila. Záujem oň majú hlavne dve skupiny ľudí. Prvou sú mamičky, ktoré k nám prichádzajú s požiadavkou „fosforeskujúcej farby“, pretože chcú svojim ratolestiam skrášliť detské izbičky. Druhou skupinou sú tí, ktorí chcú lak využiť na bezpečnostné účely a zlepšenie orientácie v tmavom priestore. 

Dekorácia na stenu

Aj ak nie ste umelecký maliar, ale chcete mať doma niečo výnimočné, na dekoráciu môžete využiť napríklad šablóny, rovnako ako my. Vďaka nim sa z nás razom stali umelci.  Šablónu na stenu sme pripevnili maskovacou maliarskou páskou. Vzhľadom na to, že motív motýľa, ktorý sme maľovali, bol menších rozmerov, použili sme užší štetec. Na maľovanie je taktiež možné použiť hubku, ktorou taktiež nanesiete lak veľmi jednoducho, tzv. tupovaním- pritláčaním hubky sčasti namočenej v laku o stenu. 

Stena, na ktorú sme lak nanášali, má štruktúrovanú omietku. Žiaden vplyv na prácu s lakom to však nemalo.

 

 

Lak je primerane hustý a nesteká. Je riediteľný vodou, avšak nie je potrené ho riediť. 

Po nanesení svietiaceho laku je potrebné ihneď odstrániť šablónu. Lak, ktorý je na šablóne a na stene po uschnutí vytvorí jednu vrstvu. Ak by ste šablónu neodstránili, po uschnutí ju strhnete aj s lakom.

V izbe s menším oknom, v ktorej sa zotmelo a nebola zažatá žiadna lampa, svietil motív na stene po prvom nátere približne hodinu. Lak svieti v tme jemne nazeleno. Aby bol výsledný efekt výraznejší, spravili sme dva nátery.

Taika Glow vydrží „žiariť“ výrazne dlhšie, ak na maľovaný povrch svieti umelé svetlo. Keď sme naň svietili lampou 15 minúť, motýľ na stene bol viditeľný po druhom nátere 3,5 hod. Ak by svietila lampa dlhšie, lak by mal vydržať svietiť až 6 hodín.

Svietiaci lak ako bezpečnostný prvok

Produkt Taika Glow sa používa aj pre zvýšenie bezpečnosti a orientácie nielen v priemyselných priestoroch. V noci častokrát chodia ľudia po byte v tme. Možno sa aj vám stalo, že ste počas takéhoto nočného blúdenia  zakopli o prah či nábytok. Ísť po pamäti môže byť náročné aj pre návštevy, ktoré sa v priestore neorientujú a nepamätajú si, kde je vypínač. Pre zjednodušenie orientácie je možné okolo vypínača namaľovať fosforeskujúci rámik.

Svietiaci pás na stene ukáže v noci cestu napríklad na toaletu alebo ku chladničke. Pred náterom sme si priestor vyznačili maskovacou páskou. Vymerali sme si zvolenú výšku a skontrolovali ju podľa vodováhy.

 

 

Následne sme naniesli lak pomocou štetca Anza. Tieto štetce sú dostatočne husté a jemné. Lak sa vďaka tomu ľahko nanášal a nestekal. Pre maľovanie väčších plôch odporúčame použiť valček s kratším vlasom. 

Lak je na bielej stene takmer neviditeľný. Ak o ňom neviete, cez deň si ho ani nevšimnete. Pre výraznejší efekt odporúčame lak použiť v dvoch až troch náteroch. 

Po maľovaní nezabudnite hneď odstrániť maliarsku pásku, aby ste spolu s ňou po uschnutí nestrhli aj lak zo steny.

Takto žiaril náš fosforeskujúci pás po uschnutí prvého náteru približne po 2 hodinách od maľovania. Keď bolo v miestnosti zažaté umelé svetlo približne 5 minút, pás svietil ešte hodinu. 

Pred maľovaním vám odporúčame prečítať si Technický list, v ktorom sa dočítate ďalšie praktické rady pre prácu s Taika Glow.

Po maľovaní nezabudnite farbu hermeticky uzavrieť. Môžete ju napríklad preliať do fľaše alebo prelepiť plechovku lepiacou páskou tak, aby sa do nej nedostal vzduch.

Tip na záver: keď budete umývať štetec po maľovaní, v kúpeľni si rozsvecovať nemusíte. Štetec bude doslova žiariť. Stačí ho umyť vodou a mydlom. Keď prestane svietiť, je čistý.

Späť

Tipy a rady k maľovaniu

Nechajte si na email zasielať tipy a rady k maľovaniu. Vaše údaje nebudú použité pre tretie strany a kedykoľvek sa môžete v pätičke e-mailu odhlásiť